Antena zbiorcza a indywidualna

16 Lipiec 2020

Mieszkając w bloku mamy dwie możliwości odbioru sygnału telewizyjnego. Pierwszą jest antena indywidualna, w którą musimy zaopatrzyć się samemu. Może być ona o dowolnych parametrach takich, jakie nas zaspokajać nasze potrzeby. Jednakże wiele ze spółdzielni nie jest przychylnie nastawiona do montażu ich na elewacji, co może być dodatkowym problemem. Drugą możliwością, jaką mamy, jest antena zbiorcza. Powinna być ona dostarczona przez zarządcę budynku oraz darmowa dla wszystkich lokatorów. Z jakiej bardziej opłaca się korzystać? Postaramy się przybliżyć to poniżej.

Ciężki dobór anteny indywidualnej

Wybierając antenę indywidualną, możemy wybrać pokojową bądź zewnętrzną. Wydawać by się mogło, że lepszym wyborem w tym zakresie będzie antena pokojowa. Owszem, kusi nas również nierzadko niższą ceną, ale problemem jest jej ograniczony zasięg. Antena pokojowa może wymagać wzmacniacza, aby obraz był zadowalający oraz wielokrotnego, odpowiedniego jej ustawiania, podczas gdy zewnętrzną wystarczy w odpowiedni sposób nakierować na nadajnik. Kupując antenę pokojową będzie ważne, aby znać naszą odległość od źródła. Jest to spowodowane różnym zasięgiem anten, który jest związany z ich mocą. Należy także brać pod uwagę, w którym miejscu naszego mieszkania będzie się ona znajdować ze względu na możliwe zakłócenia.

Chcąc ominąć wszelkie przeszkody, możemy zainwestować w antenę zewnętrzną. Może być ona odpowiednio droższa od pokojowej, ale zapewnia nieporównywalnie lepszą jakość odbioru. Przede wszystkim dlatego, że może być ona ustawiana kierunkowo do nadajnika, przez co ma również większy zasięg. Zwykle nie wymaga ona wzmacniacza, chociaż w wyjątkowych przypadkach można go zastosować. Jest ona także trwalsza, ponieważ pracując w wymagających warunkach, musi być ona zrobiona z lepszych materiałów. Jednakże wadą może być fakt, że wiele spółdzielni zabrania montażu anten zewnętrznych na ścianach budynków. Wiąże się to z faktem, że zanieczyszcza to elewację, którą uznaje się za własność wszystkich zamieszkujących. Przez to przeważnie należy uzyskać specjalną zgodę co do najłatwiejszych nie należy.

Korzyści wynikające z anteny zbiorczej

Spółdzielnie, chcąc uniknąć zanieczyszczania ściany budynku przez mieszkańców antenami, od dawna stosują anteny zbiorcze. Dla lokatorów jest to opcja wygodna dlatego, że nie muszą oni płacić dodatkowo za antenę. Umieszczona przeważnie na dachu budynku, zapewnia najlepszą jakość obrazu ze wszystkich pozostałych typów anten. Wadą, z którą należy się uporać głównie w starszych blokach, jest to, że infrastruktura nierzadko zaniedbano na przestrzeni lat. Anteny są najczęściej przerdzewiałe, niestabilnie zamontowane lub nie są dostosowane do odbioru sygnału naziemnej telewizji cyfrowej. Wszystkimi wymienionymi powinna zająć się spółdzielnia mieszkaniowa, do której należymy, gdyż powinna ona nam zapewnić dostęp do sygnału telewizyjnego. Dobrze działająca antena zbiorcza powinna zapewnić nam odbiór kanałów ze wszystkich multipleksów bez zakłóceń. Aby jednak tak było, musi być ona w odpowiedni sposób zamontowana.

Podejmując decyzję o montażu anteny zbiorczej

Montaż anteny zbiorczej rozpoczynamy od jej zakupu. Najlepsza w tym wypadku będzie o rozmiarze do nawet 1,2 metra. Następnie należy ją stabilnie umieścić, uziemić i możliwie osłonić od grożących podmuchów, które mogłyby w przyszłości zniekształcać odbierany sygnał. Aby poprawnie docierał on do telewizorów, należy zamontować konwerter quattro. Oznacza to, że z jednej anteny wychodzić będą 4 kable koncentryczne. Kupując, należy kierować się jakością, gdyż tak od konwertera, jak i od kabla zależy późniejsza jakość obrazu. Kabel wykonany nie z pełnej miedzi, a jedynie nią powlekany, powodować będzie znaczne straty na sygnale. Innym niepozornym elementem są złączki. Najlepiej, aby były one kompresyjne lub samokompresyjne, gdyż wtedy zapewniają najlepsze połączenie kabla z konwerterem oraz multiswitchem. Przechodząc do tego ostatniego, to przyjmuje on sygnał z anteny i rozdziela na pomieszczenia. Wymaga on zewnętrznego zasilacza, dlatego ważne jest, aby umieścić go w suchym miejscu. Mimo wszystko dobrze go dodatkowo zabezpieczyć. Najpopularniejsze multiswitche 9/8 i 9/4, czyli dwie satelity, a odpowiednio 8 wyjść oraz 4 wyjścia po jednym kablu. Całość powinna być zakończona wyjściem antenowym w pomieszczeniu. 

Antena zbiorcza czy indywidualna – podsumowanie

Podsumowując, najkorzystniejszym wyjściem jest wykorzystanie do odbioru sygnału telewizyjnego anteny zbiorczej. Jednakże w przypadku jej braku, zarządca budynku może częściowo przerzucić koszt jej montażu na lokatorów. Inaczej, korzystanie z niej jest darmowe. Antena indywidualna wiąże się z dodatkowymi kosztami, ale wiąże się z wymaganą zgodą ze strony spółdzielni (anteny zewnętrzne), bądź z zakłóceniami sygnału (anteny pokojowe). Jeśli jednak na dachu naszego budynku znajduje się antena zbiorowa i odbiera ona poprawny sygnał, to zdecydowane jak najbardziej warto z niej korzystać. Nie dość, że nie wiąże się to z dodatkową inwestycją, to obraz, jaki będziemy mieć w naszym telewizorze, będzie zdecydowanie najlepszy, dzięki jej wysokiemu położeniu.