Co to jest tuner do telewizora, jak działa i kiedy warto zakupić nowy

19 styczeń 2022

Często zdarza się tak, że stoimy przed poważnym dylematem odnośnie wyboru nowego telewizora lub po prostu chcemy zwiększyć funkcjonalność naszego starego odbiornika. Być może, nasze wymagania wzrosły i chcemy oglądać programy w znacznie lepszej jakości i wyższej rozdzielczości. Wówczas nie da się ukryć, że potrzebny będzie odpowiedni sprzęt. Takim funkcjonalnym dodatkiem może być właśnie tuner do telewizora. Niemniej jednak czym on jest i jak działa, a także kiedy warto zakupić nowy?

Tuner do telewizora – co to jest?

Z pewnością każdy z nas doskonale wie, czym jest telewizja naziemna. To właśnie ona gwarantuje dostęp do kilkudziesięciu kanałów, które działają na terenie naszego kraju, a do ich prawidłowego odbioru niezbędny jest – oprócz- anteny, również i tuner do telewizora. Warto pamiętać, że tuner jest niezwykle funkcjonalnym urządzeniem i może pomóc w odbiorze kanałów telewizji cyfrowej i satelitarnej. Dzięki niemu, będzie można oglądać ulubione kanały w zadowalającej jakości. Niemniej jednak, w Polsce szykują się poważne zmiany w zakresie odbioru sygnału telewizyjnego. Zaplanowane jest bowiem wprowadzenie sygnału DVB-T2. Oznacza to, że zwykły tuner do telewizji naziemnej, może okazać się niewystarczający. W związku z tym warto zainteresować się tunerami DVB-T2 HEVC.

Co to jest tuner DVB-T2?

Okazuje się, że tuner DVB-T2 HEVC jest odpowiedzią na zachodzące zmiany w odbieraniu sygnału telewizyjnego. Z pewnością zmiana standardu będzie niosła dla użytkowników wiele korzyści, a jedną z ważniejszych będzie chociażby dostęp do większej ilości kanałów. Czym więc jest tuner DVB-T2? To swoisty dodatek do odbiornika telewizyjnego, który jest dostosowany do standardu telewizyjnego o tej samej nazwie. To właśnie dzięki tunerowi DVB-T2 możliwe stanie się oglądanie obrazu i odbieranie dźwięku w znacznie lepszej jakości. Co więcej, tuner ten będzie obsługiwał również dźwięk wielokanałowy, fachowo określany mianem Dolby Digital. W efekcie użytkownicy mogą całkowicie zapomnieć o kłopotliwym “śnieżeniu” obrazu, a także innych, wszelakich trudnościach z odbiorem poszczególnych stacji telewizyjnych. Dzięki tunerowi DCB-T2 będzie można cieszyć się idealną jakością zarówno pod względem wizualnym jak i dźwiękowym.

Jak działa tuner do telewizora?

Wspomniany już obowiązujący standard telewizji naziemnej, zaowocował tym, że trzeba było dopasować do niego odbiorniki. Producenci zdecydowali się jednak na dość proste rozwiązanie, czyli stworzyli odpowiednie przystawki bądź samodzielne urządzenia, o ile nie było możliwe wyposażenie nowego telewizora w niezbędne, dodatkowe rozwiązania. Okazuje się, że w przypadku tunera nie ma znaczenia czy wykorzystujemy nowoczesne odbiorniki z niezbędnymi konfiguracjami, czy korzystamy z urządzeń dodatkowych. Zawsze będzie on tak samo skuteczny. Jak więc działa tuner do telewizora? Otóż zawsze należy podłączyć do niego antenę, przez co dodatkowo wzmocniony zostanie sygnał nadajnika. Wówczas antena ta, będzie przekazywała do tunera sygnał, a ten następnie zdekoduje

obowiązujący w Polsce sygnał kodowania i zmieni go na taki, który będzie mógł zostać odczytany przez telewizor. Jeśli wybierzemy bardziej zaawansowany model tunera, będzie on również w stanie przeskalować obraz do jakości HD.

Kiedy kupić tuner do telewizora?

Tuner do telewizora warto zakupić przede wszystkim wtedy, kiedy nasz telewizor nie jest wyposażony w najnowocześniejsze opcje i nie będzie mógł odkodować nowego sygnału telewizyjnego. Jeśli więc dotychczasowy odbiornik nie jest wyposażony w standard DVB-T2, zakup tunera okazuje się koniecznością, by cieszyć się ulubionymi kanałami, a dodatkowo zyskać wysoką jakość wizualną oraz dźwiękową.