Czy warto kupić dekoder z WiFi

24 czerwiec 2022

Statystyki mówią, że codziennie przed telewizorem zasiada 25 milionów Polaków. Dzięki istnieniu ogromnej ilości stacji telewizyjnych, każdy może znaleźć coś dla siebie. Jednak aby mieć do nich dostęp, zwykła antena czasem nie wystarcza.

Dekoder, czyli łatwy sposób odbierania telewizji

Wbrew pozorom do obierania telewizji w swoim domu nie potrzeba żadnej anteny. Zamontowanie jej nie jest możliwe w każdym przypadku, a poza tym to zawsze dodatkowy koszt. Na szczęście istnieje wiele innych, nowoczesnych rozwiązań, które wspaniale zastępują antenę. Dla osób, które cenią sobie komfort i wygodę idealnym zastępstwem będzie dekoder internetowy. To niewielkie pudełko zmieści się w każdym domu, zapewniając całej rodzinie dostęp do zróżnicowanej rozrywki. Aby jednak było to możliwe, trzeba mieć dostęp do internetu.

Dekoder internetowy – co to jest?

Dekoder internetowy, to urządzenie, które umożliwia streamowanie treści za pomocą internetu szerokopasmowego. Zazwyczaj też nie potrzebuje podłączenia do anteny typu DVB-T. Jednak aby możliwe było oglądanie treści w telewizorze, dekoder musi zostać podłączony do internetu. Można zrobić to na dwa sposoby. Za pomocą kabla, co zminimalizuje ryzyko opóźnienia sygnału lub za pomocą WiFi, o ile dany dekoder ma go wbudowanego. Drugi sposób, choć może powodować minimalne opóźnienia jest lepszy, jeżeli ktoś nie lubi ciągnących się po domu w nieskończoność kabli.

Co to jest dekoder WiFi?

Dekoder WiFi to nic innego jak dekoder internetowy z wbudowanym modułem WiFi. Umożliwia oglądanie telewizji bez potrzeby łączenia się z internetem za pomocą kabla. Jego sterowanie odbywa się za pomocą panelu dotykowego znajdującego się na obudowie dekodera lub przy użyciu specjalnie dedykowanego pilota. Przewaga takiego dekodera jest taka, że nie potrzebuje on dostępu do anteny, gdyż to nie ona odpowiada za przesył sygnału, tylko łącze internetowe. 

Dla kogo dekoder z WiFi będzie najlepszy?

Dekoder z WiFi przeznaczony jest dla osób, które nie są zainteresowane korzystaniem z usług tradycyjnej telewizji kablowej lub po prostu nie mają do niej dostępu. Jest to urządzenie w pełni mobilne, które bez trudu w każdej chwili można połączyć z dowolnym urządzeniem znajdującym się w gospodarstwie domowym. Jest to rozwiązanie dla osób, które nie lubią długoterminowych zobowiązań, gdyż niektórzy operatorzy oferują usługę telewizji internetowej, którą można rozwiązać w dowolnym momencie jak i takich, którzy z różnych powodów nie są zainteresowani klasyczną formą telewizji kablowej, co już zostało wcześniej wspomniane.

Kiedy warto wybrać dekoder z WiFi

Dekoder z WiFi niejako ”dostaje się” w pakiecie wraz z zamówioną usługą telewizyjną. Nie wybiera się więc go w klasycznym rozumieniu tego słowa. Więc używając słowa ”wybór”, mamy na myśli podjęcie decyzji o rodzaju telewizji, która będzie oglądana w domu.

Wybierając telewizję internetową trzeba pamiętać, że łącze internetowe musi być odpowiednio szybkie. Jeśli jest zbyt wolne, telewizja zrywa się i zacina. Minimalne prędkość łącza wymagana do oglądania to 10 Mb/s. Jednak przy takiej prędkości korzystanie z internetu jest niemożliwe. Priorytet ma wówczas telewizja, która zabiera cały transfer. Na szczęście taka prędkość w domu to rzadkość, więc niemal każdy może śmiało zdecydować się na telewizję przez internet. Mając dostęp do szybkiego łącza warto wybrać dekoder z WiFi, dający dostęp do nowoczesnej telewizji internetowej z wysoką rozdzielczością obrazu i dźwiękiem bardzo dobrej jakości. Jednak w tym drugim przypadku, aby to usłyszeć do telewizora należy podłączyć soundbar.