Jak poprawić zasięg anteny tv – wzmacniacz antenowy

10 grudzień 2021

Nawet w większych miastach z dobrze rozwiniętą infrastrukturą telekomunikacyjną, mogą przytrafić się martwe strefy oraz obszary o słabym zasięgu. Tego rodzaju problemy z zasięgiem przytrafiają się regularnie mieszkańcom małych miasteczek czy wsi, gdzie odległości do najbliższych nadajników są znaczne. Jak poprawić zasięg anteny tv? Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie ze wzmacniacza antenowego. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli wzmacniaczy anteny.

Kiedy warto zdecydować się na wzmacniacz anteny?

Wzmacniacz antenowy jest dobrym wyborem w różnych przypadkach, kiedy niezbędne okazuje się wzmocnienie sygnału podawanego z anteny. Model powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb użytkownika. W jakich sytuacjach warto zastosować wzmacniacz antenowy?

  • kiedy sygnał jest wystarczający dla jednego odbiornika, aczkolwiek nie dla ich większej liczby,
  • jeśli antena będzie zlokalizowana w sporej odległości od odbiornika,
  • na odbieranym obrazie pojawiają się zakłócenia, zawiesza się czy na telewizorze pojawia się komunikat o słabym sygnale czy jego braku,
  • wykorzystywana będzie instalacja z szeregowymi połączeniami,
  • tłumienność użytych przewodów jest za wysoka.

Jak poprawić zasięg tv – sposób działania wzmacniania antenowego

Mechanizm działania wzmacniacza antenowego jest podobny jak w innych rodzajach wzmacniaczy. Opiera się on na wzmocnieniu sygnału odbieranego przez antenę, żeby mógł być on propagowany dalej przez przewód koncentryczny. Jego podstawą są tranzystory i układy scalone. Proponuje zwykłe możliwości wzmacnianie danych częstotliwości i kanałów. Co ważne, wzmacniacz anteny działa na zasadzie wzmocnienia elektrycznego istniejącego już sygnału, a więc jeśli antena nie odbiera dostatecznie dobrego sygnału czy też sygnał ma wiele zakłóceń, wówczas wzmacniacz nie rozwiąże problemu. Z tego względu podczas planowania instalacji istotne jest to, aby najpierw uwzględnić antenę o właściwym zysku wyrażonym w dBd/dBi, a zastosowanie wzmacniacza należy uzależniać od specyfiki dalszej części instalacji.

Wzmacniacze antenowe – rodzaje

Najtańszymi modelami tych urządzeń jest wzmacniacz pasmowy i przedwzmacniacz antenowy. Ich koszt to zaledwie kilka złotych. Przedwzmacniacz musi zostać zamontowany jak najbliżej anteny, a służą one do wzmocnienia konkretnych częstotliwości.

  • Wzmacniacz masztowy – charakteryzuje się wysoką skutecznością. Musi zostać zamocowany do masztu używanej anteny. Poprawia jakość sygnału dla wszelkich odbiorników podłączonych do anteny, a więc jest świetnym rozwiązaniem w domu jednorodzinnym.
  • Wzmacniacz kanałowy – wzmacnia sygnał konkretnych kanałów. Co ważne, są one wzmacnianie kosztem innych. To propozycja kierowana do osób, którym zależy na konkretnych stacjach.
  • Przedwzmacniacz budynkowy – wykorzystywany przy małych oraz średnich instalacjach. To zewnętrzny wzmacniacz antenowy z zasilaczem, za którego pomocą można modulować sygnał.

Na co zwrócić uwagę wybierając wzmacniacz antenowy?

Podczas wyboru urządzenia należy zwrócić uwagę na parę ważnych kwestii. Po wybraniu rodzaju sprzętu trzeba ustalić jego miejsce instalacji. Wiele zależy nie tylko od typu wzmacniacza, ale też od miejsca zamieszkania. Nie każde urządzenie nadaje się do bloku mieszkalnego. Istotne jest też to, aby wybrany model był dostosowany do potrzeb użytkownika. W sytuacji oglądania tylko paru kanałów sprawdzi się wzmacniacz kanałowy. W przypadku podłączenia do anteny paru telewizorów lepszym rozwiązaniem będzie zwykły wzmacniacz antenowy.

Wzmacniacz antenowy jest w stanie rozwiązać wiele kłopotów z odbiorem cyfrowej telewizji naziemnej. Co ważne, jest to tani sposób na znaczne poprawienie jakości sygnału, czyli dźwięku i obrazu.