Jak wybrać antenę do odbioru telewizji cyfrowej

16 grudzień 2021

Przy wyborze anteny do odbioru telewizji cyfrowej, należy zwrócić uwagę na parę ważnych kwestii. Istotne jest przede wszystkim położenie anteny względem nadajnika, jak i jej rodzaj. W sprzedaży dostępne są modele zewnętrzne, jak i pokojowe. Ponadto, można wybrać te ze wbudowanym wzmacniaczem czy też bez niego. Tylko idealnie dobrane rozwiązanie okaże się skuteczne i zapewni doskonały obraz.

O czym pamiętać wybierając antenę?

Podczas doboru anteny trzeba też sprawdzić jej trzy najważniejsze parametry, czyli: zysk energetyczny, zakres częstotliwości i kabel antenowy. Decydując się na silne anteny DVB-T, dobrym rozwiązaniem są te szerokopasmowe, które są kompatybilne z pasmem UHF. To od zysku energetycznego zależy to, czy dana antena okaże się skuteczna. Im oczywiście jest on wyższy, tym antena lepiej odbiera sygnał. Jeśli chodzi o model zewnętrzny, najlepiej zainwestować w ten z wytrzymałym kablem koncentrycznym, który będzie odporny na niekorzystne czynniki atmosferyczne.

Jaki rodzaj anteny wybrać?

Na rynku znajduje się wiele różnych produktów, od tych niewielkich do zastosowania w pokoju, jak i bardziej rozbudowanych anten kierunkowych o długości nawet ok. 1 m. Jeśli chodzi o konstrukcję, anteny dzieli się na:

  • Anteny kierunkowe – ustawia się je w kierunku nadajnika. Odznaczają się sporym zyskiem, odbierają dobrze sygnał z odległości ok 60 km. Nie trzeba do nich stosować wzmacniaczy.
  • Anteny pokojowe – to przeważnie modele panelowe, które posiadają wzmacniacz sygnału.
  • Anteny Dookólne – anteny aktywne odbierające sygnał całą swoją średnicą. Doskonale odbierają sygnał do 60 km od nadajnika. Charakteryzują się prostym montażem, gdyż nie trzeba ich ustawiać w danym kierunku.
  • Anteny Szerokokątne – urządzenia o sporym zysku, które nie potrzebują dokładnego ustawiania. Jeśli zastosuje się do nich wzmacniacz, wówczas mogą odbierać sygnał z odległości ok 100 km.
  • Anteny Panelowe zewnętrzne – do pracy na zewnątrz, przeważnie są to modele aktywne, czyli ze wzmacniaczem. 

Antena zewnętrzna czy pokojowa?

Do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej służą anteny zewnętrzne oraz wewnętrzne, czyli te pokojowe. Korzystniejszą opcją jest oczywiście antena zewnętrzna montowana na dachu, balkonie czy za oknem. Co ważne, nie może znajdować się w zabudowaniu, gdyż ściany tłumią odbiór sygnału. Antena zewnętrzna powinna zostać umieszczona w korzystnej lokalizacji względem nadajnika. Oprócz tego należy pamiętać, że w przypadku wyboru taniego modelu, kabel koncentryczny musi być przeprowadzony do telewizora jak najkrótszą drogą. Na rynku znajdują się też propozycje z wbudowanym wzmacniaczem. Istnieje też możliwość dokupienia wzmacniacza antenowego, co jest dobrą opcją, jeśli dochodzi do kłopotów z odbiorem sygnału. Należy jedynie pamiętać, aby wzmocnienie sygnału nie było ani za małe, ani za duże, gdyż obie sytuacje są niekorzystne. Może wówczas nastąpić tak zwane przesterowanie sygnału, przez co dojdzie do zakłóceń w odbiorze programów telewizyjnych. Jeśli nie chcemy wzmacniacza, wówczas antena powinna mieć symetryzator, dzięki któremu do anteny można podłączyć kabel z właściwie dostosowaną impedancją.

Innym rozwiązaniem jest zakup anteny wewnętrznej, jeśli nie istnieje możliwość zamontowania jej na zewnątrz. Przeważnie taki model umieszcza się na parapecie w stronę nadajnika. Można też często ustawić antenę pokojową koło telewizora. Dostępne są modele ze wzmocnieniem sygnału tudzież z opcją zmiany jej położenia względem nadajnika. Wybierając taki sprzęt, trzeba jedynie pamiętać, iż antena pokojowa wymaga zasilania z gniazdka elektrycznego.