Jaki kabel do anteny TV Satelitarnej warto wybrać

27 czerwiec 2022

Większość z nas przygotowując się do montażu instalacji RTV lub SAT całą swoją uwagę skupia na dobraniu odpowiedniej anteny. Jednak by móc w pełni cieszyć się niezakłóconym obrazem, konieczne jest zadbanie o odpowiedni kabel do anteny TV. Nie da się ukryć, że na rynku można znaleźć przewody antenowe różnego rodzaju. Mogą się one wyróżniać grubością czy nawet i parametrami technicznymi. Wobec tego jaki kabel do anteny TV/Satelitarnej warto wybrać?

Jaki kabel antenowy będzie najbardziej wytrzymały?

Zastanawiając się jaki kabel do anteny najlepiej jest wybrać, warto rozważyć ich wytrzymałość. Przede wszystkim w dużej mierze to ona możem mieć przełożenie na jakość emitowanego w odbiorniku obrazu. Kabel do anteny TV powinien cechować się maksymalnie wytrzymałym płaszczem zewnętrznym. Otuliny- czyli wspomniany już płaszcz zewnętrzny, zwykle wykonuje się z polichlorku winylu, czyli dobrze nam znanego PCV. Niemniej jednak na rynku można spotkać modele z płaszczem zewnętrznym wykonanym z PE czyli polietylenu. Który z nich będzie wytrzymały? Otóż otuliny z PCV zwykle znajdują zastosowanie we wnętrzach domów, zaś modele wykonane z PE stosuje się na zewnątrz. Warto także zwrócić uwagę na to, czy kabel pokryty jest dodatkową warstwą żelu, która zapewnia mu odporność na wilgoć. Jednak warto zaznaczyć, że trwałość kabla antenowego zależy także od dielektryka. Jest to warstwa wykonana z tworzywa sztucznego, która ma zabezpieczyć przewody przed przemieszczaniem się względem siebie ich rdzenia oraz folii. Dielektryk powinien być spieniany fizycznie. Dzięki temu nie będzie on już tak kruchy i pozwoli na zginanie przewodu.

Jak gruby powinien być kabel do anteny TV?

Kolejną kwestią w przypadku kabla do anteny TV jest jego grubość. Jak gruby powinien być kabel do anteny satelitarnej? Otóż najważniejsza zawsze będzie żyła wewnętrzna. Chodzi przede wszystkim o to, jaki rodzaj materiału został w niej zastosowany, a także jak gruby on jest. Będzie od tego zależała zdolność do tłumienia sygnału. Można powiedzieć, że kable o niskiej tłumienności są wstanie jak najlepiej oddać jakość przekazu. Rdzeń kabla z kolei wykonuje się zawsze z miedzi lub z jej pochodnej czyli ze stali miedziowanej. Niemniej jednak to miedź jest lepszym przewodnikiem. Stal z kolei jest o wiele bardziej odporna. Warto wziąć również pod uwagę średnicę żył. Im będzie ona większa, tym większą powierzchnię przewodzącą zagwarantuje nam kabel, a tym samym, będziemy odbiorcami znacznie lepszej transmisji. Najlepsze modele kabla do anteny satelitarnej  powinny więc być zatem grubsze niż 1 mm.

Które kable do anteny satelitarnej zagwarantują nam najlepszą jakość obrazu?

Jakość obrazu zawsze powinna być priorytetem. Można powiedzieć, że gruby, miedziany rdzeń wcale nie jest wyznacznikiem jakościowego przekazu o ile nie będzie on odpowiednio zabezpieczony. Kabel do anteny TV musi więc mieć solidny oplot. Najczęściej stosuje się siatkę z drucików, gdyż daje ona szczelność elektromagnetyczną. Co więcej skutecznie chroni ona przewody przed wszelkimi zakłóceniami z zewnątrz. Najlepszą jakość przekazu zagwarantują nam kable do anteny satelitarnej koncentryczne. Powinny jednak mieć one wysoki poziom szczelności elektromagnetycznej. Wyróżnia się przewody o klasach:

  • B
  • A
  • A+ 
  • A++

Co więcej na rynku można znaleźć zarówno modele dwuwarstwowe, trójwarstwowe jak i czterowarstwowe. To właśnie kable do anteny TV trójwarstwowe są najbardziej popularne i cechują się generowaniem najlepszej jakości przekazu. Dodatkowo są one dość tanie.