Nowy standard nadawania programów DVB-T2 (hevc) – czym jest i jakie ma korzyści

26 styczeń 2022

O nowym standardzie DVB-T2 HEVC zrobiło się ostatnio głośno w całej Polsce. Telewizja naziemna zacznie z niego korzystać już w tym roku. Jeśli chcesz być dobrze przygotowany, dowiedz się czym jest DVB-T2 i jakie są jego najważniejsze korzyści.

Standardy telewizji naziemnej

Polscy nadawcy telewizji naziemnej, do przesyłania treści w przeszłości, wykorzystywali standardy analogowe, ale w 2013 roku nastąpiła istotna zmiana. Powszechny stał się cyfrowy standard przesyłu danych, czyli DVB-T. Pozwala on na efektywną kompresję audiowizualną za pomocą kodeków MPEG-2 oraz MPEG-4. Od 2022 roku w życie wchodzi kolejna generacja pozwalająca uzyskać lepszą jakość obrazu i dźwięku – standard DVD-T2 HEVC.

Czym jest standard DVB-T2 HEVC

Co to jest standard DVB-T2 HEVC? Ten udoskonalony sposób przesyłu kanałów telewizyjnych pozwoli na oglądanie telewizji z lepszym obrazem i dźwiękiem.

DVB-T2 wykorzystuje kompresję HEVC/H.265 i umożliwia tzw. refarming, czyli przeniesienie obecnie istniejących kanałów cyfrowych w węższy zakres częstotliwości. Teraz telewizja naziemna będzie nadawana w paśmie 470-694 MHz, a osoby posiadające odpowiedni sprzęt będą mogły odbierać ją w jakości 4K.

Różnice między DVB-T a DVB-T2

Korzyści z DVB-T2 HEVC jest całkiem sporo. Ponieważ w nowym standardzie nadawcy mogą efektywniej wykorzystywać częstotliwości, my jako odbiorcy będziemy cieszyć się szerszą ofertą programów.

Standard DVB-T2 HEVC to także nowy kodek, który zastąpi poprzednią generację MPEG-2 i MPEG-4. Co to oznacza dla nas w praktyce? Szerszą paletę barw, lepszą jakość obrazu, dostępną nawet jako 4K oraz wyższej jakości dźwięk. Innymi słowy – po przejściu na nowy standard, oglądanie telewizji sprawi nam jeszcze większą przyjemność!

Czy musisz zmieniać telewizor na nowy?

Wejście w życie standardu DVB-T2 HEVC było zapowiadane od dawna, więc bez obaw – większość producentów elektroniki dostawała do niego swoje telewizory. Jeżeli korzystasz ze sprzętu wyprodukowanego w roku 2015 i później, bardzo prawdopodobne jest, że ma on wbudowany dekoder DVB-T2.

W razie wątpliwości co do specyfikacji technicznej, zawsze możesz sprawdzić kompatybilność urządzenie z DVB-T2 w instrukcji obsługi lub na stronie internetowej producenta. Ale co wtedy, gdy Twój telewizor nie jest przygotowany na korzyści DVB-T2 HEVC?

Nawet to nie oznacza jeszcze konieczności wydawania pieniędzy na zakup nowego TV. Praktycznym i niedrogim rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w zewnętrzny dekoder nowego formatu.

Dekoder DVB-T2 – rozwiązanie proste i ekonomiczne

Jeśli chcesz w pełni skorzystać z nowego standardu DVB-T2 HEVC bez konieczności zmiany telewizora na nowy, pomyśl o zakupie niewielkiego zewnętrznego dekodera. Ma niewielkie, kompaktowe rozmiary i podłącza się go do TV podobnie jak konsolę do gier. Zakup tunera do obsługi DVB-T2 to wydatek rzędu od 100 do 300 zł, a więc wielokrotnie mniej niż nowy telewizor.

Rozwiązanie ma właściwie tylko jedną wadę. Korzystając z dekodera, będziesz musiał posługiwać się kolejnym pilotem. Jeden pilot obsłuży telewizor, a drugi będzie sterował tunerem.

A może jednak nowy telewizor?

Oczywiście jeśli nie musisz aż tak oszczędzać i chcesz zmienić dotychczasowy sprzęt, nowy standard DVB-T2 HEVC może być doskonałym pretekstem do zakupu nowego telewizora! Oferty rynkowe są naprawdę atrakcyjne i jest z czego wybierać.

Bez względu na to, z jakiego urządzenia teraz korzystasz, DVB-T2 HEVC zapewni Ci mnóstwo korzyści – lepszą jakość obrazu i dźwięku, możliwość odtwarzania w 4K oraz dostęp do szerszej oferty programowej. I kto wie, być może zachęci Cię do kupna nowego, lepszego telewizora!