Odległość od nadajnika telewizyjnego. Czy ma znaczenie dla odbioru telewizji naziemnej

22 czerwiec 2022

Cyfrowa telewizja naziemna to bardzo interesujące rozwiązanie, które umożliwia oglądanie nawet kilkudziesięciu kanałów różnego typu. Aby jednak móc cieszyć się rozrywką, warto wiedzieć w jaki sposób odbierać telewizję naziemną, a także czy odległość od nadajnika telewizyjnego ma jakieś znaczenie. 

Czym jest telewizja naziemna?

Telewizja naziemna jest nadawana z powierzchni ziemi. Jej działanie nie opiera się na satelitach, które znajdują się w przestrzeni powietrznej, ale na nadajnikach, które znajdują się w różnych miejscach. 

W pierwszym dziesięcioleciu XXI wieku powszechna była analogowa telewizja naziemna, a w kolejnych latach zaczęto emitować cyfrową, co nie tylko poprawiło jakość, ale także zwiększyło ilość dostępnych kanałów. 

Odbieranie telewizji naziemnej 

Śmiało można powiedzieć, że cyfrowa telewizja naziemna jest najłatwiejsza w odbiorze. W pierwszej kolejności trzeba ustalić jakie dokładnie są możliwości techniczne telewizora. Jeśli sprzęt posiada specjalny tuner DVB-T, nie będzie konieczności kupowania dodatkowo specjalnego dekodera. W przeciwnym razie trzeba się nastawić na nieco większe wydatki. 

Obecnie bardzo ważne jest także to, aby telewizor lub zakupiony dekoder był kompatybilny z nowymi wymaganiami DVB-T2/H.265/HEVC. W przeciwnym razie nie będzie możliwe odbieranie sygnału i oglądanie poszczególnych kanałów. Telewizory sprzedawane po 2020 roku powinny być wyposażone w odbiornik HEVC jednak dla bezpieczeństwa warto sprawdzić specyfikację sprzętu przed zakupem. 

Kolejnym, ważnym elementem, który jest potrzebny, aby móc odbierać sygnał telewizji naziemnej jest specjalny przewód. Przed zakupem należy policzyć jaka długość przewodu będzie konieczna, lepiej posiadać niewielki zapas. 

Sygnału nie można odebrać także bez anteny. Należy więc zakupić antenę w jednym z kilku dostępnych rodzajów. Warto sprawdzić jakie modele wykorzystują sąsiedzi, może to znacznie pomóc w dobrym ustawieniu anteny. 

Odległość anteny od nadajnika. Czy ma jakieś znaczenie?

Na rynku dostępne jest wiele rodzajów anten. Część z nich świetnie nadaje się do stosowania w przypadku większych odległości od nadajnika, a inna wręcz przeciwnie. Tzw. anteny kierunkowe należy ustawić dokładnie w określonym kierunku. Zwykle mają one dość duży zasięg, przez co możliwe jest odbieranie sygnału z odległości około 60 km. 

Dlatego warto pamiętać, że w przypadku poszczególnych anten ich odległość od nadajnika może mieć naprawdę duże znaczenie. Anteny szerokokątne to kolejna propozycja o bardzo dużym zasięgu, która nie wymaga aż tak precyzyjnego ustawienia. Antena może odbierać sygnał ze 100 km. 

Jeżeli jednak odbiornik telewizyjny znajduje się stosunkowo blisko np. w odległości około 10 – 15 km można zdecydować się na montaż anteny pokojowej lub panelowej. Jednak montaż anteny pokojowej nie zawsze gwarantuje dobry sygnał. 

Bardzo ciekawym rozwiązaniem, które ułatwia odbiór sygnału bez względu na odległość od nadajnika jest tzw. inteligentny wzmacniacz. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania można także uniknąć wszelkich zakłóceń, a także wahań związanych ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi. 

Odbiór telewizji naziemnej to bardzo prosta kwestia. Należy jednak pamiętać o kilku szczegółach, które zagwarantują dobrą jakoś sygnału. Wiele zależy od możliwości danego telewizora, jego parametrów, a także od odległości od najbliższego nadajnika, co powinno bezpośrednio wpłynąć na wybór idealnej anteny. Warto zapoznać się z dostępnymi możliwościami i warunkami danego terenu, aby cieszyć się jak najlepszym odbiorem.