Prywatne kino domowe

montaż i serwis anten TV-Sat oraz DVB-T-14
03 Lipiec 2019

Kino w domu: jak przystosować pomieszczenie na domową salę kinową?

Własne kino domowe przestaje powoli być synonimem luksusu i coraz więcej ludzi decyduje się na oglądanie filmów w zaciszu domowym, na dobrej jakości ekranie oraz ze świetnym nagłośnieniem. Urządzenie własnej sali kinowej w domu wymaga jednak trochę pracy, przede wszystkim zaadaptowania pomieszczenia, odpowiedniego jego wygłuszenia oraz wyposażenia w specjalistyczny sprzęt, ale nowoczesne rozwiązania technologiczne pozwalają cieszyć się wrażeniami dostępnymi jeszcze do niedawna wyłącznie w kinie. Nie wystarczy zainwestować w doskonały sprzęt audiowizualny, aby rzeczywiście stworzyć namiastkę sali kinowej, ale kluczowe będzie zastanowienie się nad jego usytuowaniem. Możliwości są dwie, które zależą od sytuacji finansowej oraz dostępności pomieszczenia. Przeznaczenie na ten cel odrębnego pomieszczenia na pewno da większą swobodę aranżacyjną, ale czasami jedynym wyjściem okazuje się przystosowanie salonu do oglądania filmów. Trzeba mieć jednak świadomość, że to drugie rozwiązanie na pewno nie pozwoli na osiągnięcie optymalnych parametrów, choćby ze względu na dodatkowe elementy wyposażenia wnętrz, jak chociażby szafki, witryny, czy stół.

kino-domowe-sat-tv-1

Na pewno dla nikogo nie będzie zaskoczeniem fakt, że kino domowe jako osobne pomieszczenie ma wiele plusów. Wymaga jednak nie tylko dość długiego, ale przede wszystkim szczegółowo zaplanowanego procesu, nad którym powinno pochylić się kilka osób. Najlepiej, kiedy projekt domowej sali kinowej tworzy architekt wspólnie z dekoratorem wnętrz, akustykiem i specjalistą od instalacji multimedialnych oraz sprzętu. Wtedy mamy pewność, że zostaną spełnione nasze wymagania, ale jednocześnie zostaną one dopasowane do jak najlepszego przygotowania podłoża, wykończenia ścian, podłóg i sufitu, wytłumienia oraz ułożenia okablowania. Do tego dochodzi manualna, a więc najbardziej dokładna, kalibracja sprzętu i jego regulacja, a także integracja sterowania wszystkich urządzeń audiowizualnych z domową automatyką. Bez problemu można połączyć oświetlenie prywatnej sali kinowej z inteligentnym oświetleniem domu, aby na przykład światło przy projektorze było całkowicie wyłączone, a za plecami delikatnie rozjaśnione.

montaz-anten-wroclaw

To jest oczywiście wymarzona sytuacja, ale koszty niejednokrotnie przekraczają nasze możliwości finansowe i dlatego zazwyczaj mamy do czynienia z formą pokoju multimedialnego w salonie. W takim miejscu oglądanie filmów jest zaledwie jedną z aktywności i istnieje konieczność zgrabnego połączenia wielu funkcji w jednym miejscu. To również wymaga wiedzy i doświadczenia, aby w komfortowych warunkach obejrzeć film lub posłuchać muzyki, a innym razem przyjąć gości, posiedzieć z nimi przy kawie albo poczytać książkę na sofie. Zdecydowanie trudniej osiągnąć efekt dźwięku przestrzennego właśnie ze względu na większą ilość mebli. W każdym razie warto zwrócić uwagę na fakt, że rodzaj pomieszczenia determinuje też wybór parametrów sprzętowych. Kompletnie mija się z celem zakup kolumn o dużej mocy, jeżeli pomieszczenie będzie niewielkich rozmiarów, ale równie niewłaściwe okazują się głośniki kompaktowe już przy powierzchni około 40 m2. Istotny jest nawet kształt wnętrza, ponieważ wpływa on na parametry akustyczne i tym samym na jakość dźwięku.