Rodzaje tunerów telewizyjnych

25 luty 2022

Chyba każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu jest miłośnikiem oglądania telewizji. To właśnie w ten sposób najchętniej spędzamy wolny czas. Nie da się również ukryć, że telewizor obecny jest w domu czy mieszkaniu każdego z nas. Niemniej jednak jeśli zależy nam na oglądaniu telewizji naziemnej, kablowej czy też satelitarnej, wówczas niezbędne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu w postaci tunera telewizyjnego. Na rynku obecnie występują trzy rodzaje tych urządzeń. Tak więc jakie są tunery telewizyjne?

Tuner DVB-T- czym on się charakteryzuje?

Wśród rodzajów tunerów telewizyjnych w pierwszej kolejności należy wymienić tuner DVB-T. To właśnie dzięki nim będzie możliwe odkodowanie kanałów i treści pakietów z kanałami w zakresie telewizji naziemnej. Tuner ten działa w ten sposób iż przejmuje on z anteny sygnał, a następnie przetwarza go w odpowiedni sposób, by móc wyświetlić go na ekranie naszego telewizora. Tego rodzaju tuner do telewizora pozwala uzyskać szybki i wygodny dostęp do każdego z 4 multipleksów, w ramach których nadawane są konkretne pasma telewizji cyfrowej. Warto zauważyć, że w naszym kraju postępuje cyfryzacja, a programy telewizyjne mają być nadawane w standardzie DVB- T2 HEVC. Wówczas w wielu przypadków zakup nowego tunera staje się koniecznością. Warto więc zauważyć, że tunery DVB-T stanowią najpopularniejszą grupę urządzeń na rynku, jednak o wiele lepiej będzie zainwestować w urządzenie nowszej generacji, czyli takie, które bez problemu obsłuży standard DVB-T2. Kolejną kwestią w przypadku tunerów DVB-T jest to, że dostępne są one również w systemie MPEG4, a także w najnowszym systemie HEVC. Niemniej jednak każdy tuner DVB-T zapewni wysoką jakość obrazu, a także możliwość oglądania ulubionych filmów i serialu w standardzie HD.

Co to jest tuner DVB-C?

Kolejnym rodzajem tunerów, z którym możemy spotkać się na rynku są tunery DVB-C. Czym one się charakteryzują i co je wyróżnia? Otóż tego typu tuner przeznaczony jest wyłącznie do odbioru kanałów, które nadawane są za pośrednictwem sieci kablowych. Sygnał cyfrowy w sieci kablowej nie ulega żadnym zakłóceniom, więc zarówno jakość obrazu jak i dźwięku nie będzie pozostawiała żadnych wątpliwości. Telewizja kablowa z pewnością ma ogromną liczbę zalet, a najważniejsza z nich jest dostęp do niezwykle szerokiej oferty programowej. Wydaje się więc, że zakup tunera DVB-C może być zbędny, niemniej jednak jeśli użytkownicy chcą również uzyskać dostęp do nowych kanałów, a jednocześnie nie podpisywać wiążących umów z operatorem satelitarnej telewizji, to tuner ten okaże się niezwykle pomocny. Co ciekawe, nowoczesne odbiorniki telewizyjne mają od razu wbudowane tunery DVB-C, więc często nie trzeba już martwić się zakupem dodatkowego urządzenia. W starszych modelach telewizorów niestety dodatkowy tuner DVB-C będzie już koniecznością. Niektóre moduły posiadają również standard Combo. Wówczas z takim urządzenie możliwe jest oglądanie kanałów, które nadawane są w różnych standardach.

Tuner DVB-S do odkodowywania telewizji satelitarnej

Podział tunerów telewizyjnych kończy się na tunerze DVB-S. Dzięki niemu można odkodować sygnał satelitarny, wówczas można korzystać z treści telewizyjnych, a także i radiowych. Co więcej, niektórzy operatorzy sieci satelitarnych oferują abonamentowy dostęp do płatnych kanałów, oferują także możliwość wypożyczenia tunera DVB-S, więc użytkownicy nie muszą kupować go samodzielnie. Niemniej jednak w przypadku rozwiązania umowy, urządzenie podlega zwrotowi. Warto również podkreślić fakt, że wiele programów nadawanych drogą satelitarną jednocześnie nie pociąga za sobą dodatkowych opłat. Tak więc jeśli użytkownikom zależy na uzyskaniu do nich dostępu, wówczas zakup tunera DVB-S staje się koniecznością.