Technika idzie mocno na przód, nie oglądając się za siebie, nie ogranicza się do subtelnych kroków, tylko, co jakiś czas mamy do czynienia z ogromnymi zmianami. W przypadku odbioru obrazu telewizyjnego nie jest inaczej. Anteny pokojowe są nadal w użytku, jednak możliwość ich zastosowania jest znacznie ograniczona. Odbiór telewizji naziemnej cyfrowej DVB-T przy pomocy pokojowej anteny jest możliwe jedynie w miejscach, w których występuje bardzo silny zasięg, co w praktyce oznacza możliwość ich używania, jedynie w niewielkiej odległości od nadajnika. Przy zakupie anteny pokojowej warto kierować się ceną, ponieważ jej wygląd ma niewielki wpływ na sposób jej działania.
W jakim miejscu najlepiej sprawdzi się antena pokojowa?
Jeżeli planujemy zakup anteny pokojowej, warto rozejrzeć się w swoim otoczeniu. Gęsta zabudowa budynków lub zbyt duża odległość od nadajnika spowodują, że sygnał będzie bardzo niskiej jakości albo nie będzie go wcale. Przyjmuje się, że anteny pokojowe najlepiej sprawdzają się w odległości do 10 km od nadajnika, ale pod warunkiem, że zabudowa w tej odległości nie jest zbyt rozbudowana. Jeżeli mamy do czynienia z miejscem o gęstej zabudowie, odległość od nadajnika musi być znacznie mniejsza.
Co może powodować zakłócenia w odbiorze sygnału z anteny pokojowej?
Tak naprawdę zakłócenia w odbiorze obrazu i jego jakości, podczas używania anteny pokojowej może powodować bardzo wiele czynników. Zakłócenia związane z poruszaniem się po mieszkaniu, czy te pojawiające się w związku z działaniem innych urządzeń elektronicznych w mieszkaniu, nie są niczym dziwnym. Te czynniki skutkują pojawieniem się przerw w odbieranym obrazie albo wystąpieniu charakterystycznego obrazu – pikselozy. W przypadku anteny pokojowej ciężko jest mówić o stabilności odbioru obrazu, należy się liczyć z licznymi jego zakłóceniami.
Czym odróżnia się antena pokojowa od innych?
Jedną z odmian anten pokojowych stanowią anteny panelowe. Montuje się je na zewnątrz pomieszczeń. Najczęściej skonstruowane są w sposób bardzo podobny do anten pokojowych, przez co należy brać pod uwagę te same cechy terenu, co w przypadku klasycznych anten pokojowych – bliskość nadajnika oraz możliwość niezakłóconego przesyłania sygnału w terenie nisko zurbanizowanym. Możemy tu mieć nieco większe oczekiwania co do jakości obrazu niż w przypadku klasycznej anteny pokojowej. Tutaj warto zwrócić uwagę na anteny kierunkowe, które mogą dać lepszy sygnał niż anteny wewnętrzne, przede wszystkim ze względu na to, że znajdują się na zewnątrz, czyli nie ograniczają ich mury.
Czy antena wewnętrzna, pokojowa może być wystawiana na zewnątrz?
Istnieje możliwość wystawienia anteny pokojowej na zewnątrz. Należy jednak liczyć się z tym, że może to nie przynieść żadnej zmiany w odbiorze obrazu. Co, więcej możliwość ta wiąże się z pewnymi ograniczeniami, antena pokojowa, ze względu na to, że przystosowana jest do użytku wewnątrz pomieszczenia, nie jest odporna na działanie czynników zewnętrznych takich opady, wiatr czy promieniowanie UV. Jeżeli jednak mimo to zdecydujemy się na wystawienie anteny na zewnątrz, musimy się liczyć, z tym że może ona szybko ulec uszkodzeniu.
Najprostszym sposobem, który pomoże nam poprawić jakość sygnału, jest zmiana ustawienia anteny. Zawsze montujemy ją od strony nadajnika, jak najbliżej okna.