Anteny telewizyjne Wrocław

Antena – co to takiego? Do czego służy i jakie rodzaje wyróżniamy?

Antena jest niezbędnym elementem każdego systemu radiokomunikacji, w XX wieku najbardziej znane były anteny do odbiorników radiowych i telewizyjnych, dopiero w XXI wieku coraz częściej montowano je także w samochodach. Po niewielkich zmianach w konstrukcji, zaczęto je także wykorzystywać do przenoszenia sygnału internetowego.

W zależności od typu, anteny cechują się między innymi: charakterystyką promieniowania, pasmem przenoszenia (tzw. frekwencją), polaryzacją nadawania (UHF, VHF) oraz zyskiem energetycznym.

 

Anteny telewizyjne we Wrocławiu – podział anten TV

 

Anteny DVB-T dzielimy na dwa główne rodzaje: szerokopasmowe i kierunkowe. Warto podkreślić, że są to anteny TV, czerpiące sygnał z nadajników naziemnych. Te pierwsze cechuje spory zysk energetyczny oraz – jak sama nazwa wskazuje – szeroki kąt odbioru sygnału (do 70 stopni). Natomiast anteny kierunkowe, w zależności od długości i ilości Dipoli, precyzyjniej określają kierunek odbioru sygnału i mają znacznie większy zysk energetyczny niż te szerokopasmowe.

Dodatkową ciekawostką jest to, iż w zależności od “serca” anteny, czyli tzw. płytki, anteny mogą pracować zarówno w trybie pasywnym (bez napięcia) jak i w trybie aktywnym (zasilanie 12 V).

Anteny satelitarne Wrocław – jak wybrać odpowiednią

 

Opisane wyżej anteny czerpią sygnał z nadajników naziemnych. Kolejnym rodzajem jest – najchętniej wybierana w dzisiejszych czasach – TV satelitarna. W tym przypadku ilość kanałów, które chcemy oglądać wymaga opłacenia stosownego abonamentu do operatora.

Do odbioru TV satelitarnej niezbędna jest antena potocznie zwana talerzem satelitarnym, który na terenie Polski najczęściej ukierunkowany jest na satelitę HOTBIRD – to właśnie na tej satelicie nadawane są kanały kodowane większości polskojęzycznych operatorów.

Wśród anten satelitarnych można wyróżnić dwa główne rodzaje: offsetowe i paraboliczne (tzw. przydomowe). Przybliżymy nieco działanie tych drugich. Zasada jest bardzo prosta: antena paraboliczna skupia promienie sygnału, przekazuje je do konwertera, który przekształca je na sygnał TV.

Minimalna średnica czaszy wynosi 80 cm, aby wszystko funkcjonowało poprawnie. Wbrew powszechnej opinii, zwiększenie wielkości czaszy nie wpływa na znaczny wzrost jakości sygnału satelitarnego. Czasze o średnicy większej niż 80cm są wykorzystywane w bardziej zaawansowanych instalacjach (np. zbiorczych) i podnoszą siłę sygnału, ale nie podnoszą jego jakości. W przypadku instalacji indywidualnych czasza o uniwersalnej średnicy w zupełności wystarczy, by cieszyć się prawidłowym odbiorem. Ważne jednak jest, aby kalibracja została wykonana pod okiem eksperta przy użycia profesjonalnego miernika cyfrowego.