Jak odbierać telewizję naziemną bez dekodera

20 czerwiec 2022

Nowy standard nadawania DVB-T2 dał się we znaki wielu osobom, które za jego przyczyną straciły możliwość oglądania naziemnej telewizji cyfrowej. Teoretycznie, jeśli posiadamy odbiornik, który nie wspiera nowego standardu – aby dalsze oglądanie było możliwe, konieczne jest kupno nowego telewizora, lub dekodera.

Istnieje jednak pewna “sztuczka”, dzięki której telewizję naziemną nadal możemy odbierać bez jakiegokolwiek dekodera. O czym mowa?

Tuner i komputer

Pierwszym sposobem na to, jak odbierać tv naziemną bez dekodera jest skorzystanie z komputera oraz tunera DVBT. Jest to urządzenie o wiele mniejszych rozmiarów, niż standardowy dekoder. Wiele modeli wielkością przypomina wręcz urządzenia typu pendrive i bez problemu mieści się w dłoni. Urządzenie takie wystarczy po prostu podłączyć do odpowiedniego portu komputera stacjonarnego, lub też laptopa i postępować zgodnie z instrukcjami. Jego instalacja jest o wiele prostsza i szybsza, niż instalacja dekodera.

Decydując się na taką opcję powinniśmy pamiętać, że kluczowe do poprawnego odbierania naziemnej telewizji jest posiadanie stałego połączenia internetowego o odpowiednio wysokiej prędkości. Aby telewizja naziemna bez dekodera mogła być przez nas odbierana bez dodatkowych opłat, najlepiej będzie zdecydować się na nielimitowany pakiet wi-fi. Pamiętajmy bowiem, że wybierając pakiet o określonej liczbie gigabajtów, narażamy się na dodatkowe koszta po przekroczeniu przysługującego nam limitu. Nie ma co ukrywać zaś, że oglądanie naziemnej telewizji w ten sposób będzie konsumowało stosunkowo dużą ilość danych.

Jak odbierać tv naziemną na telewizorze? To bardzo proste. Wystarczy po prostu połączyć komputer z telewizorem za pomocą złącza HDMI. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu obraz z komputera pojawiał się będzie na ekranie telewizora. 

Internetowa telewizja naziemna

Coraz większą popularnością cieszy się również w ostatnich latach internetowa telewizja naziemna. Rozwiązanie takie ma ten niewątpliwy plus, że dzięki jego wykorzystaniu naziemna telewizja staje się dostępna praktycznie z dowolnego miejsca w kraju i przy wykorzystaniu dowolnego urządzenia – także mobilnego. Warto podkreślić, że rozwiązanie to zapewnia także szereg dodatkowych opcji – na przykład możliwość zatrzymywania, lub cofania oglądanych programów. Taka telewizja naziemna bez dekodera może być przez nas oglądana na przykład w trasie, za pomocą urządzenia mobilnego.

Do wyboru są zarówno bezpłatne usługi, oferujące dostęp do najbardziej podstawowych kanałów telewizyjnych, jak i płatne opcje premium, oferujące nawet do kilkudziesięciu stacji. Wiele z tych drugich oferuje darmowy okres próbny, wynoszący zazwyczaj od siedmiu do trzydziestu dni.

Telewizja w smartfonie

Istnieją także proste sposoby na to, jak odbierać naziemną tv bez dekodera za pomocą urządzenia mobilnego. W zdecydowanej większości przypadków wystarczy jedynie pobrać dedykowaną aplikację, aby cieszyć się dostępem do wybranych stacji telewizyjnych. Niestety – aby legalnie oglądać telewizję w taki sposób, nierzadko konieczne jest uiszczenie odpowiedniej opłaty, zwłaszcza, jeśli interesują nas tzw. kanały premium. Niemniej jednak, jest to bez wątpienia interesująca opcja zwłaszcza wtedy, gdy jesteśmy w podróży. 

Możliwe jest przesyłanie obrazu ze smartfona także na większe ekrany. W takim przypadku konieczne jest jednak zakupienie tunera DVB-T. Działa to na mniej więcej takiej samej zasadzie, jak przesyłanie obrazu z komputera.