Kiedy warto wymienić antenę TV na nową?

25 luty 2022

Anteny telewizyjne służą do odbierania sygnału telewizji cyfrowej. Dobrze dobrana antena gwarantuje niezakłócony odbiór obrazu w doskonałej jakości. Posiadacze telewizji kablowej są pozbawieni troski związanej z sygnałem nadawczym, jednak użytkownicy naziemnej telewizji cyfrowej, by w pełni cieszyć się niezakłóconym sygnałem musi zainwestować w nową antenę. Kiedy wymienić antenę na nową i jaki jej rodzaj wybrać? 

Kiedy potrzebna nowa antena telewizyjna?

W niektórych przypadkach wymiana anteny na nową okazuje się koniecznością. Kiedy stara antena uległa zniszczeniu, niezbędny jest zakup nowego odbiornika sygnału. Niekiedy występują problemy z odbiorem sygnału, np. w przypadku braku możliwości odbioru MUX8 na paśmie VHF. Bywa, że aktualnie używana antena przechwytuje zakłócenia (często taka sytuacja występuje w przypadku anten siatkowych), a czasami po prostu dobrany jest zły model anteny (np. pokojowa, kiedy niezbędna jest zewnętrzna) – wówczas również należy zaopatrzyć się w nową antenę TV.

Czym kierować się podczas wymiany anteny TV?

Wybierając antenę winno się kierować przede wszystkim odległością od nadajnika telewizji naziemnej oraz ukształtowaniem terenu (inaczej będzie się sprawdzać ten sam rodzaj anteny na obszarach nizinnych, inaczej w górach). Warto sprawdzić ceny anten, tutaj pomocne okazują się internetowe porównywarki cen.

Kiedy wymienić antenę telewizyjną pokojową?

Anteny pokojowe przystosowane są do odbioru telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T/T2 i stosowane są wewnątrz pomieszczeń. Ustawia się je blisko okna, które skierowane jest w stronę nadajnika telewizji naziemnej. Wszelkie przedmioty zasłaniające urządzenie mogą powodować zakłócenia sygnału. Anteny są niewielkich gabarytów, a ustawianie ich położenia jest bardziej intuicyjne, na zasadzie prób i błędów.

Odbiór zakłócać mogą urządzenia elektryczne, ale też nawet przejeżdżające pojazdy w pobliżu okna. Na jakość sygnału wpływa także ukształtowanie terenu (co może stanowić problem, np. w górach), linie energetyczne znajdujące się w pobliżu, anteny telefonii komórkowej, stacje nadawcze (np. służb ratunkowych), materiały, z których wykonane są elementy budynku (blaszany dach, grube ściany)

Anteny pokojowe są dobrym rozwiązaniem, kiedy nie ma możliwości instalacji anteny zewnętrznej na budynku, a odległość do najbliższego nadajnika jest nie większa niż 10-15 km.

Koszt anteny TV pokojowej to maksymalnie 50 zł.

Kiedy wymienić antenę telewizyjną kierunkową combo

Antena kierunkowa combo to najchętniej wybierane rozwiązanie w przypadku odbioru cyfrowej telewizji naziemnej w standardzie DVB-T/T2. Problemy z sygnałem, charakterystyczne dla anteny TV pokojowej bądź siatkowej, w tym przypadku nie występują. Poziom odbieranego sygnału jest dokładniejszy, a co za tym idzie stabilniejszy (cała moc promieniowania idzie w jednym, wybranym kierunku).

Antena combo ma charakterystyczną konstrukcję, składającą się z kilkudziesięciu tzw. direktorów reflektorów. Zysk kierunkowy osiąga kilkadziesiąt dBi, ponadto taka antena wzbogacona jest o pomocnicze dipole, co umożliwia odbiór naziemnej telewizji cyfrowej w pakiecie MUX8 w paśmie częstotliwości VHF.

Jakość odbioru sygnału zależna jest od lokalizacji, tudzież usytuowania anteny względem nadajnika i wysokości jej montażu (im wyżej, tym lepszy odbiór, mniej elementów zasłaniających).

Przy wyborze anteny TV kierunkowej combo warto zwrócić uwagę, czy jest ona wyposażona w dodatkowy filtr LTE (co pozwoli wyeliminować zakłócenia z sieci komórkowych). W przypadku odległości większej niż 80 km antena powinna wyposażona być w wzmacniacz sygnału. Koszt takiej anteny waha się od 80 do 200 zł.